MK FUN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

11 причини да бидеш атеист

4 posters

Go down

Во што верувате?

11 причини да бидеш атеист Vote_lcap50%11 причини да бидеш атеист Vote_rcap 50% 
[ 9 ]
11 причини да бидеш атеист Vote_lcap50%11 причини да бидеш атеист Vote_rcap 50% 
[ 9 ]
 
Општо гласови : 18
 
 

11 причини да бидеш атеист Empty 11 причини да бидеш атеист

Пишување by Mickey Пон Јан 21, 2008 5:20 am

1. Нема докази дека постои бог - неколку илјади години никој не успеал валидно да докаже дека постои бог. Зошто бог се крие? Најверојатниот одговор е - затоа што не постои.

2. Бог е несфатлив - Што е бог? Само едно сведоштво на непознавање на нештата. Како она што е несфатливо, необјасниво, може да ни го објасни тоа што не го знаеме. Ако бог постои, кој го создал? Според повеќето од светите записи тој многу личи на човек, значи може да се сомневаме дека тоа и е.

3. Религиските догми се во контрадикција со она што секојдневно ни се случува - Човекот знае дека ќе умре и нема ништо после смртта. Зошто да се обожува бог кој го казнил човекот само за еден грев, толку перверзно суштство кое создал човек, ама и јаболко за да го искушува. Зошто да се одбере оваа религија, а не некоја друга? Злото постои, а бог е сведок - пасивен е или немоќен? Страдање и смрт на деца - невини по дефиниција, зошто ништо не прави.

4. Она што го ветуваат религиите е преубаво за да биде вистинито - премногу лесно ни ветуваат се што ќе посакаме - вечност, да ги видиме повторно оние кои сме ги изгубиле, прошка за она што сме го згрешиле...

5. За да се чувствуваш слободен - да се нема илузии, кон која и да е догма. Да се одбијат готови решенија. Зашто да клечиш и да се понижуваш пред нешто чие постоење никогаш не е докажано е апсурдно, безвредно за Човек. За да не се биде манипулиран.

6. Поради негативното влијание на религиските организации - го поттикнуваат религискиот фанатизам и нетолеранцијата. Конзервативни се и против прогресот. Поради религиските војни и Инквизицијата. Христијанството учи на резигнација, на покорност. Сојуз со политиката за сопствен интерес на религиските водачи. Штетното влијание на религиите на секое општество.

7. Прогресот на науката - прогресот на науката секој ден отркива докази што ги објаснуваат појавите што човекот често им ги припишувал на божествата. Бог е оттурнат на маргините, таму каде што науката се уште не стапнала.

8. Има луѓе кои живеат добро, дури и без бог - Вербата спасува! Од што тоа спасува? Неверниците не се чувствуваат изгубени. Не им треба да бидат спасени. Бог нема практична употреба, не е потребен за да се биде среќен.

9. Поради хуманизмот - да се разбуди свеста дека основната грижа е човекот и иднината на човештвото, како тој да се направи задоволен, а не да се задоволува некоја илузија (бог)

10. Да се биде свесен дека не се подлегнува на полесни решенија - многу е потешко да се биде атеист и да се соочиш со проблемите, отколку да си верник.

11. Хумор тест - многу е полесно да се прават шеги за верници отколку за атеисти. Едвај чекам да чујам некој виц за атеисти што навистина може да ме насмее!
Mickey
Mickey
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 476
Age : 36
Местолокација : Raccoon City
Job/hobbies : Learning
Humor : i hate admins
Registration date : 2008-01-19

http://www.mkfun.net

Вратете се на почетокот Go down

11 причини да бидеш атеист Empty Re: 11 причини да бидеш атеист

Пишување by Mickey Пон Јан 21, 2008 5:28 am

ФАЛА БОГУ ШТО СУМ АТЕИСТ!
lol! lol! lol! lol!
Mickey
Mickey
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 476
Age : 36
Местолокација : Raccoon City
Job/hobbies : Learning
Humor : i hate admins
Registration date : 2008-01-19

http://www.mkfun.net

Вратете се на почетокот Go down

11 причини да бидеш атеист Empty Re: 11 причини да бидеш атеист

Пишување by Dario Вто Јан 22, 2008 3:32 pm

koj ke go vidim ke veruem u nego, a do togaj ke idem samo za velikden u crkva da nereca deka sum satanist Very Happy:D:D
Dario
Dario
Самостоен Референт
Самостоен Референт

Male
Број на мислења : 206
Age : 33
Местолокација : Tetovo
Job/hobbies : ...
Humor : ...
Registration date : 2008-01-21

Вратете се на почетокот Go down

11 причини да бидеш атеист Empty Re: 11 причини да бидеш атеист

Пишување by Bosko LFC Нед Ное 02, 2008 6:14 pm

Lol! I ja neveruem u bog i u tija rabote kuznae kolku, tuku veruem samo radi hipokratija (veruenje radi toa so svite veruaa, pa aj i ja uz niv) a i epten ubaa para se zema za Veligden Very Happy:D sala D:D

ama kako i da je, ne se oslonuem na gospod i nemoem da recem deka veruem.....ednostavno mislim deka religijata e stvorena pred 2000 i kusur godine za da imaa ljudite moral u niv i griza na sovet, a ne radi neso drugo.
Bosko LFC
Bosko LFC
Новајлија
Новајлија

Male
Број на мислења : 46
Age : 33
Местолокација : Tetoo nase
Job/hobbies : Job mi je da navijam za Liverpul a hobbie mi e da se izderavam ka ce primimo ili dademo gol :D
Registration date : 2008-11-02

Вратете се на почетокот Go down

11 причини да бидеш атеист Empty Re: 11 причини да бидеш атеист

Пишување by Kopac Пон Ное 03, 2008 8:41 pm

Ima Fakti I Dokazi Za Bog Ili Visa Sila.
Ima Mnogu Ljudi Sto Im Se Deshavaa Rabote Sto Normalen Cuek Nemoze Ni Da Vidi Ni Da Oseti Bez Razlika Iluzija Halucinacija I Slicno.
Mozda Religijata E Proekt Za Da Se Obedini Narodot ITN... Ama 1 E Sigurno Ce Vidis Koj Ce Doe Vreme ...
Ja Veruem U Bog Ama Veruem I U 300 Drugi Rabote Zoso Shit Happends Sum Iskusil Neso Sjebano I Ne Se Drogiram BTW ! Very Happy
Kopac
Kopac
Приправник
Приправник

Male
Број на мислења : 484
Age : 37
Местолокација : City Of Tetovo
Job/hobbies : Dj , Gaming & Music
Humor : Jas Ne Sum Dobil Nikakva Informacija Deka Sum Videl Neshto...
Registration date : 2008-01-19

http://www.myspace.com/k0p4c

Вратете се на почетокот Go down

11 причини да бидеш атеист Empty Re: 11 причини да бидеш атеист

Пишување by Mickey Нед Ное 16, 2008 9:38 pm

Kopac напиша:Ima Fakti I Dokazi Za Bog Ili Visa Sila.
Ima Mnogu Ljudi Sto Im Se Deshavaa Rabote Sto Normalen Cuek Nemoze Ni Da Vidi Ni Da Oseti Bez Razlika Iluzija Halucinacija I Slicno.
Mozda Religijata E Proekt Za Da Se Obedini Narodot ITN... Ama 1 E Sigurno Ce Vidis Koj Ce Doe Vreme ...
Ja Veruem U Bog Ama Veruem I U 300 Drugi Rabote Zoso Shit Happends Sum Iskusil Neso Sjebano I Ne Se Drogiram BTW ! Very Happy
yep... samo me nervira nekoj koj ke mi rece deka ako verues u gospod moras barem 2 puta mesecno da ides u crkva tapshanje
Mickey
Mickey
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 476
Age : 36
Местолокација : Raccoon City
Job/hobbies : Learning
Humor : i hate admins
Registration date : 2008-01-19

http://www.mkfun.net

Вратете се на почетокот Go down

11 причини да бидеш атеист Empty Re: 11 причини да бидеш атеист

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот