MK FUN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sto za vas pretstavuva kvalitetna muzika

+4
ast3rix
katerinche
Mickey
Dario
8 posters

Go down

Sto za vas pretstavuva kvalitetna muzika Empty Sto za vas pretstavuva kvalitetna muzika

Пишување by Dario Сре Јан 23, 2008 8:21 pm

Naslovot kazuva se Very Happy:D:D
Dario
Dario
Самостоен Референт
Самостоен Референт

Male
Број на мислења : 206
Age : 33
Местолокација : Tetovo
Job/hobbies : ...
Humor : ...
Registration date : 2008-01-21

Вратете се на почетокот Go down

Sto za vas pretstavuva kvalitetna muzika Empty Re: Sto za vas pretstavuva kvalitetna muzika

Пишување by Mickey Сре Јан 23, 2008 8:58 pm

За мене квалитетна музика представува онаа која е снимана со инструменти.... или едноставно речено кога повеќе членови со инструменти ќе се состават и ќе направат песна... а не онаа која се прави на компјутер... ма да за жал денес тоа не прави разлика кај повеќето луѓе.
Mickey
Mickey
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 476
Age : 36
Местолокација : Raccoon City
Job/hobbies : Learning
Humor : i hate admins
Registration date : 2008-01-19

http://www.mkfun.net

Вратете се на почетокот Go down

Sto za vas pretstavuva kvalitetna muzika Empty Re: Sto za vas pretstavuva kvalitetna muzika

Пишување by katerinche Чет Јан 24, 2008 1:26 am

Mickey напиша:За мене квалитетна музика представува онаа која е снимана со инструменти.... или едноставно речено кога повеќе членови со инструменти ќе се состават и ќе направат песна... а не онаа која се прави на компјутер... ма да за жал денес тоа не прави разлика кај повеќето луѓе.
Potpolno se slozuvam ! Zatoa i ne podnesuvam elektronska muzika !
katerinche
katerinche
Приправник
Приправник

Female
Број на мислења : 360
Age : 40
Местолокација : Skopje
Job/hobbies : Work on Drug and AIDS prevention
Registration date : 2008-01-20

http://www.myspace.com/katerina_stojchevska

Вратете се на почетокот Go down

Sto za vas pretstavuva kvalitetna muzika Empty Re: Sto za vas pretstavuva kvalitetna muzika

Пишување by ast3rix Чет Јан 24, 2008 2:52 am

Potpolno se slozuvam ! Zatoa i ne podnesuvam elektronska muzika !

A turbo folk ljubish a (posto i toa e ljudi instrumenti i slicno?)

I ja vikam deka ima dosta glupa i prosta elektronska muzika ali ima i takva sho nemoze da bide posovrshena...ja slusam elektronska muzika pojke od 10 god ama slusam i Metal i Klasika...sho mislish ovie tri stila se skoroz razlicni ili...?za mene Psytrance i Metal(Rock) se od najblizok rod (a od razlicni zanrovi) a i klasikata ne e mnogu daleku...aj da ne se zadrnduem mnogu...da ne ispadne deka sea ve ubeduem...ima dosta primeri za toa samo aj ke kazem eden Pink Floyd!
ast3rix
ast3rix
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 1064
Age : 41
Местолокација : Tetovo
Job/hobbies : Computers, Music
Humor : :)
Registration date : 2008-01-20

http://www.myspace.com/ast3rix

Вратете се на почетокот Go down

Sto za vas pretstavuva kvalitetna muzika Empty Re: Sto za vas pretstavuva kvalitetna muzika

Пишување by Mickey Чет Јан 24, 2008 2:59 am

ast3rix напиша:
Potpolno se slozuvam ! Zatoa i ne podnesuvam elektronska muzika !

A turbo folk ljubish a (posto i toa e ljudi instrumenti i slicno?)

I ja vikam deka ima dosta glupa i prosta elektronska muzika ali ima i takva sho nemoze da bide posovrshena...ja slusam elektronska muzika pojke od 10 god ama slusam i Metal i Klasika...sho mislish ovie tri stila se skoroz razlicni ili...?za mene Psytrance i Metal(Rock) se od najblizok rod (a od razlicni zanrovi) a i klasikata ne e mnogu daleku...aj da ne se zadrnduem mnogu...da ne ispadne deka sea ve ubeduem...ima dosta primeri za toa samo aj ke kazem eden Pink Floyd!

Ме напаѓаш индиректно Very Happy Иначе ја не мислим дека електронската музика не чини... ама за мене е поквалитетно што кажав.. затоа што и логички е така појке труд се уложуе за Рок или метал... одколку за рап или транс.. не е битно.. компјутерска музика... а Psytrance не знам каква врска има со Pink Floyd Smile
Mickey
Mickey
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 476
Age : 36
Местолокација : Raccoon City
Job/hobbies : Learning
Humor : i hate admins
Registration date : 2008-01-19

http://www.mkfun.net

Вратете се на почетокот Go down

Sto za vas pretstavuva kvalitetna muzika Empty Re: Sto za vas pretstavuva kvalitetna muzika

Пишување by ast3rix Чет Јан 24, 2008 3:10 am

Ме напаѓаш индиректно Very Happy Иначе ја не мислим дека електронската музика не чини... ама за мене е поквалитетно што кажав.. затоа што и логички е така појке труд се уложуе за Рок или метал... одколку за рап или транс.. не е битно.. компјутерска музика... а Psytrance не знам каква врска има со Pink Floyd Smile

Eeeee ima ima Laughing vrska! Muzikata netreba da se ceni samo po trudot tuku i po finalniot proizvod Very Happy nema veze tue smo negde samo sho ti neslusas psy...ali zatoa slusas metal take da tue smo so mislenjeta Laughing !
ast3rix
ast3rix
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 1064
Age : 41
Местолокација : Tetovo
Job/hobbies : Computers, Music
Humor : :)
Registration date : 2008-01-20

http://www.myspace.com/ast3rix

Вратете се на почетокот Go down

Sto za vas pretstavuva kvalitetna muzika Empty Re: Sto za vas pretstavuva kvalitetna muzika

Пишување by 777 Чет Јан 24, 2008 3:18 am

Квалитетна музика е онаа што има што да каже. Онаа што ќе ти напрае филм у глава дур ја слушаш. Онаа што те тера да се најдеш на местото на авторот и директно од прво лице да ја осетиш секоја ебана емоција што тој ја стаел у едно парче музика.

Кај музика сакам да слушнем добар рефрен, добра хармонија, добра прогресија. Сакам креативност и виртуозност. Хеј, на некого му е интересно да слуша полу-раштиман бенд, ама тоа кј мене не проаѓа. Сакам да осетим динамика... песната да почне од 0, да те донесе до делириум и да те врати назад.

За да бидем појасен, еве ЕПТЕН мал дел од бендовите/артистите го исполнуваат критериумов, therefore being мои омилени: Steve Vai, Dream Theater, Joe Satriani, Led Zeppelin, Greg Howe, Whitesnake, Van Halen, Paul Gilbert, Frank Zappa, Metallica.

А за тоа дали музиката е создадена од живи инструменти, или е испрограмирано, нема везе. Крајниот продукт е тоа што се гледа и што се цени. И има уште една работа: некогаш не е возможно да се снима со живи инструменти. У просечна комерцијална поп композиција има 6-7 инструменти, што значи продуцентот би требало да плати некого за да му ги сними у студио, а да платиш 6 професионалци не е мала работа. Еве и ја праем компјутерски бубањ за моите ствари, пошто малце е нелогично да донесем бубањ кј мене у соба и да го снимим. Very Happy Ја не сум фан на електронска музика, да не испадне некого браним, ама не поради тоа што е испрограмирана, туку едноставно не се пронаоѓам тамо. У случај да електронската музика како краен продукт беше нешто што ќе ги исполнуваше критериумите погоре, ќе ја слушав без да се замарам како е креирана.
777
777
Помлад Референт
Помлад Референт

Male
Број на мислења : 139
Age : 37
Местолокација : www.youtube.com/paralleluniversemk
Job/hobbies : playin'
Humor : ...
Registration date : 2008-01-21

Вратете се на почетокот Go down

Sto za vas pretstavuva kvalitetna muzika Empty Re: Sto za vas pretstavuva kvalitetna muzika

Пишување by Dario Чет Јан 24, 2008 7:31 am

Mickey напиша:
ast3rix напиша:
Potpolno se slozuvam ! Zatoa i ne podnesuvam elektronska muzika !

A turbo folk ljubish a (posto i toa e ljudi instrumenti i slicno?)

I ja vikam deka ima dosta glupa i prosta elektronska muzika ali ima i takva sho nemoze da bide posovrshena...ja slusam elektronska muzika pojke od 10 god ama slusam i Metal i Klasika...sho mislish ovie tri stila se skoroz razlicni ili...?za mene Psytrance i Metal(Rock) se od najblizok rod (a od razlicni zanrovi) a i klasikata ne e mnogu daleku...aj da ne se zadrnduem mnogu...da ne ispadne deka sea ve ubeduem...ima dosta primeri za toa samo aj ke kazem eden Pink Floyd!

Ме напаѓаш индиректно Very Happy Иначе ја не мислим дека електронската музика не чини... ама за мене е поквалитетно што кажав.. затоа што и логички е така појке труд се уложуе за Рок или метал... одколку за рап или транс.. не е битно.. компјутерска музика... а Psytrance не знам каква врска има со Pink Floyd Smile

psytrance ima vrska so Pink Floyd zatoa so toa e psyrock, a najverojatno toj so go sozdal psytrance-ot zel inspiracija od pink floyd ili od nekoj takvi psyrock grupi, ili taka nesto Very Happy
Dario
Dario
Самостоен Референт
Самостоен Референт

Male
Број на мислења : 206
Age : 33
Местолокација : Tetovo
Job/hobbies : ...
Humor : ...
Registration date : 2008-01-21

Вратете се на почетокот Go down

Sto za vas pretstavuva kvalitetna muzika Empty Re: Sto za vas pretstavuva kvalitetna muzika

Пишување by Ak47 Чет Јан 24, 2008 7:10 pm

Enya, Enigma, ERA, Vangelis, Caffe del Mar, Steve Way, Joe Satriani, Mike Oldfield,
Jean Michele Jare, Wanessa May itn ...

Psihopati...

Toa e umetnost
Ak47
Ak47
Помлад Референт
Помлад Референт

Male
Број на мислења : 82
Age : 37
Местолокација : Tetovo
Job/hobbies : Knigovezec
Humor : 2funky4u.
Registration date : 2008-01-20

Вратете се на почетокот Go down

Sto za vas pretstavuva kvalitetna muzika Empty Re: Sto za vas pretstavuva kvalitetna muzika

Пишување by katerinche Чет Јан 24, 2008 8:27 pm

ast3rix напиша:
Potpolno se slozuvam ! Zatoa i ne podnesuvam elektronska muzika !

A turbo folk ljubish a (posto i toa e ljudi instrumenti i slicno?)

I ja vikam deka ima dosta glupa i prosta elektronska muzika ali ima i takva sho nemoze da bide posovrshena...ja slusam elektronska muzika pojke od 10 god ama slusam i Metal i Klasika...sho mislish ovie tri stila se skoroz razlicni ili...?za mene Psytrance i Metal(Rock) se od najblizok rod (a od razlicni zanrovi) a i klasikata ne e mnogu daleku...aj da ne se zadrnduem mnogu...da ne ispadne deka sea ve ubeduem...ima dosta primeri za toa samo aj ke kazem eden Pink Floyd!

Jas se izvinuvam shto go ispushtiv turbo folkot, ama od shto mi e "vazen" u zivotov tolku i mi tekna na nego. Jas samo si kazav deka spored mene pokvalitetna e instrumentalnata muzika otkolku eltronskata, shto ne znachi deka ne slusham voopshto elektronska muzika.
katerinche
katerinche
Приправник
Приправник

Female
Број на мислења : 360
Age : 40
Местолокација : Skopje
Job/hobbies : Work on Drug and AIDS prevention
Registration date : 2008-01-20

http://www.myspace.com/katerina_stojchevska

Вратете се на почетокот Go down

Sto za vas pretstavuva kvalitetna muzika Empty Re: Sto za vas pretstavuva kvalitetna muzika

Пишување by ast3rix Пет Јан 25, 2008 2:22 am


Jas se izvinuvam shto go ispushtiv turbo folkot, ama od shto mi e "vazen" u zivotov tolku i mi tekna na nego. Jas samo si kazav deka spored mene pokvalitetna e instrumentalnata muzika otkolku eltronskata, shto ne znachi deka ne slusham voopshto elektronska muzika.

Hehe imas ti nekoja zabuna so terminive elektronska i instrumentalna! Elektronskata muzika u globala (90%) e instrumentalna muzika...i toa od realni delumno ili celosno izmodificirani zvuci...(chat pat plus uste nekoj bitni sitnice...)!
ast3rix
ast3rix
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 1064
Age : 41
Местолокација : Tetovo
Job/hobbies : Computers, Music
Humor : :)
Registration date : 2008-01-20

http://www.myspace.com/ast3rix

Вратете се на почетокот Go down

Sto za vas pretstavuva kvalitetna muzika Empty Re: Sto za vas pretstavuva kvalitetna muzika

Пишување by katerinche Пет Јан 25, 2008 3:22 am

Dobro ast3rix, ako planirash da me ubedish da go prifatam tvoeto mislenje zaludno se trudish, jas znam shto sakam i shto mi se sviga i taka ke si ostane. Respect do tebe, go cenam tvoeto mislenje, ama sekako tvoeto ke si ostane tvoe, a moeto moe ! Pozdrav...
katerinche
katerinche
Приправник
Приправник

Female
Број на мислења : 360
Age : 40
Местолокација : Skopje
Job/hobbies : Work on Drug and AIDS prevention
Registration date : 2008-01-20

http://www.myspace.com/katerina_stojchevska

Вратете се на почетокот Go down

Sto za vas pretstavuva kvalitetna muzika Empty Re: Sto za vas pretstavuva kvalitetna muzika

Пишување by ast3rix Пет Јан 25, 2008 3:24 pm

katerinche напиша:Dobro ast3rix, ako planirash da me ubedish da go prifatam tvoeto mislenje zaludno se trudish, jas znam shto sakam i shto mi se sviga i taka ke si ostane. Respect do tebe, go cenam tvoeto mislenje, ama sekako tvoeto ke si ostane tvoe, a moeto moe ! Pozdrav...

Haha ne planiram ja da ubeduem nikogo muabetot beshe drug "shto za vas e kvalitetna muzika" a ne "ja mrzim i nepodnesuem elektronska muzika" kako sto bese napomenato pogore! Ja ne napadnav nieden stil na muzika samo dadov krato objasnenie (zaradi provokacijata) za: potekloto, povrzanosta, poentata i nacinot na sozdavanje na el. muzika...kako i da e milo mi sto znaesh shto sakas ali zatoa nemoj da osuduvash i diskriminirash tamu kade shto neznaesh Laughing Pozdrav...
ast3rix
ast3rix
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 1064
Age : 41
Местолокација : Tetovo
Job/hobbies : Computers, Music
Humor : :)
Registration date : 2008-01-20

http://www.myspace.com/ast3rix

Вратете се на почетокот Go down

Sto za vas pretstavuva kvalitetna muzika Empty Re: Sto za vas pretstavuva kvalitetna muzika

Пишување by Dario Пет Јан 25, 2008 6:37 pm

Bez nervoza Very Happy:D:D
Dario
Dario
Самостоен Референт
Самостоен Референт

Male
Број на мислења : 206
Age : 33
Местолокација : Tetovo
Job/hobbies : ...
Humor : ...
Registration date : 2008-01-21

Вратете се на почетокот Go down

Sto za vas pretstavuva kvalitetna muzika Empty Re: Sto za vas pretstavuva kvalitetna muzika

Пишување by katerinche Пет Јан 25, 2008 8:11 pm

IZVINETE ako izgledalo kako da osuduvam ili diskriminiram, nenamerno bilo toa, iskreno gi pochituvam site vashi mislenja i ke vnimavam vo idnina kako se izrazuvam !
katerinche
katerinche
Приправник
Приправник

Female
Број на мислења : 360
Age : 40
Местолокација : Skopje
Job/hobbies : Work on Drug and AIDS prevention
Registration date : 2008-01-20

http://www.myspace.com/katerina_stojchevska

Вратете се на почетокот Go down

Sto za vas pretstavuva kvalitetna muzika Empty Re: Sto za vas pretstavuva kvalitetna muzika

Пишување by ast3rix Пет Јан 25, 2008 8:26 pm

Izvineto Smile i Pozdrav!
ast3rix
ast3rix
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 1064
Age : 41
Местолокација : Tetovo
Job/hobbies : Computers, Music
Humor : :)
Registration date : 2008-01-20

http://www.myspace.com/ast3rix

Вратете се на почетокот Go down

Sto za vas pretstavuva kvalitetna muzika Empty Re: Sto za vas pretstavuva kvalitetna muzika

Пишување by mARUsKA Сре Фед 06, 2008 8:11 pm

Ja ka sho znam muzikata predstavue nachin na iskazhuenje na chustvata..takje da kvalitetna muzika e taja muzika sho na sovrshen nachin kje se naprae balans pomegju tekstot i instrumentalkata i kje se prenese na publikata..Na primer Balashevic e nesporedliv..On prae muzika MUZIKA...a toa elektronic stuff...toa e za palaenje...za drogiranje ..za sve..a MUZIKA kao muzika treba da dopre do tebe da se najdesh u nea..zatoa isto i rapot go poshtuem zash ima chuvstva..ama ne toj rap kj sho se sera brakjata..kao sve sum pi$ke moje..ja Je*em i za troje..bla bla bla...


:*
mARUsKA
mARUsKA
Помлад Референт
Помлад Референт

Female
Број на мислења : 68
Age : 35
Местолокација : away From My selF!
Job/hobbies : studentka,pijanica,idiotka,greshka na prirodata !
Humor : neam
Registration date : 2008-01-21

Вратете се на почетокот Go down

Sto za vas pretstavuva kvalitetna muzika Empty Re: Sto za vas pretstavuva kvalitetna muzika

Пишување by gjavolche Чет Апр 10, 2008 9:40 pm

Sve e kvalitetna muzika osven TURBO FOLK! Spored mene najkvalitetna e onaa so instrumenti zashto se vlozuva povekje trud otkolku na kompjuter...No-treba i mnogu trud da se vlozi isto taka i za rabota na kompjuter-za neshto da iskochi dobro, interesno i kvalitetno(zboram za elektronskata muzika).Eve da objasnam i zashto-na pr vo rock ili metal-se sviri na gitara i se pee neli,znachi se razmisluva kako da se uklopi muzika i pesna,a vo elektronska muzika na pr-aj zemi i nafrlaj semplovi i da te vidam kako kje iskochi nekoja traka-NIKAKO! I za toa treba da se razmisli Smile. Ne sakam tuka da ubeduvam nikogo-slushajte si shto vi dusha saka-ja i dalje kje si slusham toa shto si slusham!
gjavolche
gjavolche
Самостоен Референт
Самостоен Референт

Female
Број на мислења : 172
Age : 39
Местолокација : Skopje
Job/hobbies : umetnost,knigi,filmovi,muzika,laf-muabet....
Registration date : 2008-04-08

Вратете се на почетокот Go down

Sto za vas pretstavuva kvalitetna muzika Empty Re: Sto za vas pretstavuva kvalitetna muzika

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот